Středa, 29 listopadu, 2023

Naučte se hospodařit s časem. Zbude vám ho více na důležité věci

Redakce doporučuje

Pokud patříte do skupiny lidí, kteří by potřebovali, aby měl den minimálně 48 hodin, možná je na čase, abyste se důkladně zamysleli nad svým přístupem k práci a potažmo i k životu. Třeba jen neumíte s časem nakládat tak, abyste ho měli dostatek na podstatné úkoly. Cesta k produktivitě přitom není nijak spletitá. Prozradíme vám, jak kudy se po ní vydat.

Zatočte se žrouty času

Do nepříjemných úkolů se nám nechce, a tak je odsouváme „na později“. Naopak máme tendenci provádět aktivity, které s prací vůbec nesouvisí. Určitě to znáte z vlastní zkušenosti – třeba když v průběhu rozpracovaného projektu začnete kontrolovat poštu. Pak byste ale měli vědět, že návrat k plnému soustředění trvá v průměru 15 minut. Snažte se proto nepřerušovat práci kvůli nedůležitým činnostem, i kdyby vám měly trvat jen několik desítek sekund. Nikam vám neutečou.

Sova vs. ranní ptáče

Pracovat byste měli tehdy, kdy váš mozek jede na plné obrátky. Což může být v ranních a dopoledních hodinách, jako u většiny lidí, ale třeba i v noci – pokud patříte mezi tzv. sovy. Obecně jsou na tom lépe ranní ptáčata. Výzkumy ukázaly, že méně prokrastinují, nechybí jim systematičnost a pozitivní vztah k práci.

Automatizujte a delegujte

Chcete-li se s časem skutečně naučit hospodařit, musíte ho vnímat jako komoditu, jejíž množství je omezené. Proto vždy pečlivě zvažte, jak s ním naložíte – a především eliminujte aktivity, které za vás může udělat algoritmus. Pokud ho ještě nemáte, pořiďte si sofistikovaný informační systém, CRM nebo alespoň účetní systém. Vhodně zvolená softwarová platforma, ať už řeší jakoukoliv oblast či agendu, vám umožní automatizovat spoustu administrativních úkonů.

A co se týče činností, které za vás může udělat někdo jiný, a to levněji – rozhodně je delegujte a věnujte se jen tomu, co je klíčové pro rozvoj byznysu. Ve finále na tom budete s časem i financemi mnohem lépe.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články