Čtvrtek, 3 dubna, 2025

Láska vs. majetek. Kdo za co odpovídá a jak se chránit

Redakce doporučuje

Rozdělení majetku, ale také dluhů, v rámci manželství a po jeho skončení, je jedním z velmi nepříjemných témat, kterým se páry musí zabývat. Proto, ačkoliv to není oblíbeným a romantickým tématem, je vhodné budoucímu uspořádání majetkových vztahů věnovat pozornost už před uzavřením manželství. Účelná dohoda pomáhá předejít zbytečným konfliktům.

Společné jmění manželů

Automaticky s uzavřením manželství se začíná skládat společné jmění manželů. Vše, co manželé vlastní nebo k čemu se zavázali, je obou, bez ohledu na to, kdo věci pořizovat, na koho jsou psané a přihlášené nebo kdo podepisoval smluvní závazky. Z pravidla existují výjimky jako majetek získaný dědictvím, darem pro jednoho z manželů nebo věci, které slouží osobní potřebě pouze jednoho z manželů.

Do společného jmění manželů spadají příjmy, výnosy z podnikání, nájemné, ostatní příjmy, bez ohledu na to, komu z manželů se připisují na účet. Poloviční vlastnictví se týká nemovitostí a movitých věcí pořízených během manželství.

Součástí SJM není majetek nabytý před manželstvím, dary nebo dědictví a věci osobního charakteru (například i šperky nebo nákladné zdravotní pomůcky).

Vypořádání společného jmění manželů

Pokud se manželství přiblíží k nepříjemnému konci mají manželé dvě možnosti. Mohou uzavřít dohodu a majetek vzájemně vypořádat nebo postoupit věc soudu a o rozdělení rozhodne soud. Takový proces je zdlouhavý a velmi náročný pro obě strany, proto většina dnešních rozvodových řízení předstupuje před soud už s dohodou o vypořádaném majetku. V opačném případě řeší soud podíl každého z manželů, bere v úvahu potřeby nezletilých dětí a zabývá se i tím, kdo užívá konkrétní součásti majetku.

Jak se dělí dluhy po rozvodu

Dluhy vzniklé v průběhu manželství se rovněž dělí mezi oba manžele rovným dílem, a to zejména v případě, pokud byly použity pro potřeby rodiny. Proti individuálně uzavřeným půjčkám pro osobní účely bez vědomí druhého z manželů, se ovšem dá vymezit a je možné, že za ně ponese odpovědnost jen jeden z manželů.

Většina dlouhodobých půjček a půjček na vyšší objem peněžních prostředků ovšem vyžaduje podpis obou manželů. Pokud si někdo nepřečetl správně podmínky smlouvy a nevybral korektního poskytovatele půjčky, mohou být dluhy velmi nákladné. Mezi poskytovateli rychlých krátkodobých půjček, půjček bez registru, půjček před výplatou a jiných nebankovních půjček jsou velké rozdíly. Někteří poskytovatelé účtují za půjčku RPSN i ve stovkách procent. Nevhodně uzavřená půjčka může partnery zatížit na mnoho let i po rozvodu. Soud může rozhodnout, který z bývalých manželů bude splácet dluhy, pouze pokud pro to existují důvody.

Předmanželská smlouva

S předmanželskou smlouvou upraví budoucí vztahy partneři ještě dříve, než do manželství vstoupí. Dokument je právně závazný, pokud je uzavřen v souladu s legislativními předpisy. Předmanželská smlouva ochrání majetek každého z manželů a určuje jasná pravidla pro rozdělení majetku po rozvodu. Nabízí možnost vyloučit určité části majetku ze SJM a nastavit pravidla pro budoucí splácení dluhů. Pokud jeden z partnerů vstupuje do manželství s výrazným dluhem nebo naopak závratným majetkem, je uzavření předmanželské smlouvy víc než doporučené.

V průběhu manželství mohou nastat nejrůznější změny, majetkové vztahy je možné upravit i během manželství například zúžením SJM.  

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články