Pátek, 29 března, 2024

Jak vybrat nejlepší bezpečnostní agenturu pro vaše účely

Redakce doporučuje

Ač by to bylo ideální, bohužel ne každá bezpečnostní agentura je seriózní a poskytuje profesionální služby. Na českém trhu působí cca 6500 firem zaměřených na zabezpečení objektů. Liší se počtem zaměstnanců, technologickými možnostmi, přístupem a chováním strážných, rozsahem a především kvalitou služeb.

V široké nabídce není jednoduché se zorientovat, „oddělit zrno od plev“ a rozpoznat renomovanou bezpečnostní agenturu od firmy poskytující nekvalitní servis. Zvlášť, pokud nevíte, dle jakých kritérií vybrat agenturu, která bude nejlépe odpovídat vašim požadavkům. V následujících řádcích vám poradíme, jak na to.

Renomé a zkušenosti napoví

Zajímejte se o historii. Mezi bezpečnostními agenturami existuje i mnoho firem, které nemají žádnou nebo jen těžko dohledatelnou minulost. Měli byste mít dostatek informací o zkušenostech i referencích; jednak agentury jako celku, jednak jejích strážných.

Je vysoce pravděpodobné, že firma s 20letou historií a stovkami kladných hodnocení skutečně zajišťuje vysoce kvalitní servis, zatímco u několik měsíců existující agentury si obrázek o profesionalitě služeb uděláte jen sotva.

Reference si ideálně ověřte. Líbivá webová prezentace agentury pochopitelně žádné negativní zkušenosti zahrnovat nebude. Využijte internetový vyhledávač a reference, na které narazíte na síti, v ideálním případě ověřte přímo u zmíněné osoby nebo firmy, která je pod referencí „podepsaná“. Poptejte se také u vašich obchodních partnerů. Zkušenost je samozřejmě nepřenositelná, ale zpětná vazba od vašeho blízkého, kolegy nebo obchodního partnera je cennější než anonymní komentář z webu.

Každý rok vstoupí na trh vícero bezpečnostních agentur s úmyslem obohatit se na úkor poskytovaných služeb. Osvědčené hráče na trhu nemají šanci regulérním způsobem porazit, a proto nabízejí služby „pod cenou“, za pakatel zaměstnávají (nezřídka i „na černo“) neprověřené osoby, a někdy dokonce i jedince s trestní minulostí, kteří nemají pranic společného s profesionálně školenými strážnými. Když přijde na realizaci zakázky, klienti většinou zpětně litují, že naletěli neseriózní firmě. Výběr zaměstnanců a jejich školení je pro bezpečnostní agenturu zásadní – více v tomto článku.

Certifikace a pojištění musí být samozřejmost

Úspěšná bezpečnostní agentura i zkušený strážný mohou při zásahu proti zloději nebo jinému nezvanému hostovi způsobit na vašem majetku škodu. Není to příjemné, ale i s takovou možností musíte počítat. Bezpečnostní agentura proto musí mít pojištění odpovědnosti s co nejvyšším limitem pojistného plnění. Kupříkladu bezpečnostní agentura TOP security s téměř 30letou tradicí na trhu je nadstandardně pojištěna až do limitu 50 milionů korun. Mnoho agentur však pojištění podceňuje, což dokládá i statistika. Více než polovina agentur je pojištěna na méně než 20 milionů korun. Než podepíšete s agenturou smlouvu, ptejte se mimo jiné i na výši a podmínky jejího pojištění.

Firma by také měla mít certifikáty ISO 9001, ISO 27001, ISO 14001 a BS OHSAS 18001.

Elektronické zabezpečovací systémy a fyzická ostraha jsou ideální kombinace

Některé bezpečnostní agentury (zvlášť ty malé, lokální) omezují svou činnost pouze na fyzickou ostrahu, což však není ideální. Ty nejlepší agentury poskytují klientům při zabezpečení objektů komplexní servis, kam vedle fyzické ostrahy spadá také instalace, obsluha a servis moderních technologií, jako jsou:

  • elektronické zabezpečovací systémy (EZS),
  • elektronická požární signalizace (EPS),
  • přístupové systémy,
  • kamerové systémy (CCTV),
  • napojení na pult centrální ochrany (PCO) apod.

Technologie je dnes na vysoké úrovni a bezpečnostní agentura musí jít s dobou. Jedině s EZS, EPS, PCO a dalšími systémy je fyzická ostraha maximálně efektivní.

Mohlo by vás zajímat: Roboty a ostraha objektů: Spojení, které nabírá na síle

Renomovaná bezpečnostní agentura má široké portfolio vlastních zaměstnanců, eventuálně alespoň dlouhodobých spolupracovníků. Vždy je lepší, když mezi agenturou a „securiťákem“ existuje smluvní vztah, ať už na hlavní pracovní poměr (HPP) nebo alespoň částečný úvazek. Jestliže bezpečnostní agentura využívá subdodavatele, zajímejte se také o jejich pověst.

Strážní musí být prověření, systematicky proškolení a kromě dobré fyzické kondice musí umět ovládat své chování a vystupovat reprezentativně. Strážný má za úkol konfliktům především předcházet a zamezovat jejich rozvinutí, nikoliv je nevhodným a provokativním vystupováním vyvolávat.

Profesionály poznáte i tak, že vynikají flexibilitou a jsou schopni se přizpůsobit požadavkům zákazníka. A to i v dress code. Pro zabezpečení některých objektů a eventů postačí pracovní uniforma s reflexní vestou, jinde musí být ochranka v oblecích.

Pružnost odhalí také podpůrné služby, které je agentura schopna přímo nebo zprostředkovaně zajistit. Může jít o zajištění chodu recepce, úklidové služby nebo údržbu zeleně (tzv. facility management). Každý zákazník i střežený objekt je individuální a s tím je potřeba k realizaci každé zakázky přistupovat. Jinak funguje ostraha soukromých objektů, malých firem nebo rozlehlých průmyslových objektů. Stejně tak je nutné odlišovat korporátní bezpečnost a event security.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články